28 kwietnia 2017 roku, z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w naszej szkole odbył się uroczysty apel pt. „Witaj, majowa jutrzenko...”. W akademii uczestniczyli zaproszeni goście: p. Z. Majchrowicz , p. Lucyna Błażejewska, p. P. Blumensztajn, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice.
Część artystyczną apelu prowadziła uczennica kl. VI b Paula Przeradzka, która z zaangażowaniem i determinacją prezentowała sytuację polityczną Rzeczpospolitej w 2 połowie XVII i cały wiek XVIII. Nie była ona dobra, a z upływem czasu i kolejnymi rządami królów elekcyjnych wybieranych przez szlachtę i magnaterię- nie zawsze trafnie i umiejętnie - pogarszała się. W kraju panowała oligarchia magnacka, prywata szlachecka, anarchia, niezgoda, a kolejni królowie niewiele mieli do powiedzenia. Słabość państwa polskiego wykorzystali nasi sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, którzy doprowadzili do I rozbioru Rzeczypospolitej 1772 roku. Polacy dostali ostrzeżenie. Ostatni, panujący król Stanisław August Poniatowski rozpoczął reformę państwa od reformy oświaty i szkolnictwa. Udało się! Przyszedł czas na reformy gospodarcze i polityczne. W 1778 roku w Warszawie zebrał się sejm nazwany później Sejmem Wielkim, który obradował przez cztery lata. Przeprowadzono na nim reformę wojska, reformę skarbową, posłowie uchwalili prawo o sejmikach i miastach. Najważniejszą reformą, która została uchwalona 3 maja 1791 roku była Konstytucja 3 maja, która wprowadziła poważne zmiany w zakresie organizacji władzy. Zniesiono liberum veto i konfederacje. Przyjęto zasadę wprowadzania uchwał większością głosów. Zlikwidowano wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu. Najwyższym organem władzy wykonawczej była Straż Praw. Konstytucja faktycznie przekształciła Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną i połączyła oświeceniowe idee państwa z polską tradycją. Wzmocniła władzę ustawodawczą i wykonawczą bez wprowadzenia absolutyzmu. Uchwalenie konstytucji było świętem wszystkich Polaków. Naród przyjął konstytucję jako zapowiedź zmiany na lepsze. Radość trwała krótko. Caryca Katarzyna II była bezlitosna dla Polaków. Wygrała wojnę w obaleniu konstytucji i przywróciła dawny ustrój. A potem był II i III rozbiór i koniec istnienia Rzeczpospolitej.
Część historyczna przeplatana była montażem słowno-muzycznym. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, z wdziękiem i wzruszeniem śpiewali pieśni patriotyczne m.in. „Taki kraj”, „Jak długo w sercach naszych ,” „Ojczyzno ma”, „ Żeby Polska była Polską” . Wykazali się również umiejętnościami aktorskimi w scenkach historycznych. Punktem kulminacyjnym uroczystości było zaprzysiężenie konstytucji przez króla, w rolę którego wcielił się uczeń Bartosz Michałowski, zaśpiewanie przez uczniów pieśni „Witaj majowa jutrzenko” i zatańczenie poloneza w strojach szlacheckich. Uroczystość zakończyła się piosenką pt.” Najpiękniejsza jest moja ojczyzna” oraz ponadczasowym przesłaniem, że o tożsamość, wartości demokracji i wolność trzeba dbać w każdym okresie historycznym. Uroku apelowi dodały stroje uczniów, dekoracja sali w tonacji biało- czerwonej, jak również przygotowanie uczniów, którzy włożyli wiele wysiłku, aby apel był ciekawy i patriotyczny.
Tę piękną uroczystość przygotowali uczniowie klas: III e, IV a, IV b, V b, VI a i VI b pod kierunkiem nauczycieli p. S. Kiwały, p. A.Wieczorek, p. Z. Malinowskiej. Dekorację sali przygotowały panie P. Maciejewska i P. Michaluk -Kononowicz, salę pomogły ustroić panie E. Romej i E. Mozolewska –Wielgus.
W imieniu przygotowujących uroczystość serdecznie dziękuję Łobeskiemu Domowi Kultury za wypożyczenie strojów szlacheckich.
Z. Malinowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI.