„Moja piosnka”
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi Panie…”
C. K. Norwid
16 października, obchodziliśmy Światowy Dzień Chleba. W związku z tym ważnym świętem przedstawiamy historię chleba, która sięga 2600 roku przed naszą erą. Chleb znany był już w starożytności, w Babilonii i Asyrii, Egipcie, Izraelu, Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim. To właśnie Egipcjanie pierwsi wpadli na pomysł rozpulchniania placków poprzez fermentację, która polegała na dodaniu do świeżego ciasta kawałka ciasta z poprzedniego zaczynu. Chleb to nie tylko nasze codzienne pożywienie. W polskiej i słowiańskiej tradycji chleb jest symbolem dostatku i pomyślności, ponieważ nie zawsze był pożywieniem codziennym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w biednych domach pojawiał się jedynie w święta. Kiedyś wypiekało się go w domowych warunkach, angażując w to nierzadko całą rodzinę i sąsiadów, dzisiaj najczęściej po prostu go kupujemy. Świat idzie do przodu, a my szukamy rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić nam czas. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnych technologii w dużych piekarniach, które pozwalają częściowo zastąpić pracę ludzkich rąk.
Co ma w sobie współczesny, zdrowy chleb? Pięć składników i dodatki polepszające jego walory smakowe, np. różnego rodzaju ziarna, pestki czy suszone owoce. Bez zbędnych dodatków i wypełniaczy, a za to z naturalnymi składnikami, które z pewnością pozytywnie wpłyną na nasz organizm.
W religii chrześcijańskiej chleb to Dar Boży i należy mu się szczególny szacunek. Od wieków chleb był niemal święty, przed jego pokrojeniem, na bochenku zawsze wykreślano znak krzyża. Niektórzy, głównie osoby starsze, nasze prababcie, czasami babcie robią to do dzisiaj.
Mamy nadzieję, że po przeprowadzonej akcji nasi uczniowie nie będą wyrzucali chleba do kosza, zostawiali na parapetach albo podłodze. Wezmą sobie głęboko do serca słowa wielkiego poety okresu romantyzmu Cypriana Kamila Norwida „….kruszynę chleba podnoszą z ziemi…..”
Rada Samorządu Uczniowskiego
i opiekunowie