Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Witaj Szkoło na sportowo.
Aktualności
Witaj Szkoło na sportowo
Powiatowe Biegi Przełajowe w Dobrej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowe Biegi Przełajowe w Dobrej.
„ Dwójka w sercach i pamięci …”
13 października 2017r. odbyły się główne obchody 70 - lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie.
Uroczystości jubileuszowe swoją obecnością uświetnili: przedstawicielka Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Pani Wizytator Helena Zagórska, Starosta Powiatu Łobeskiego Pan Paweł Marek, Burmistrz Łobza Pan Piotr Ćwikła, przedstawiciele Rady Miejskiej, byli i obecni pracownicy szkoły, przedstawiciele jednostek oświatowych i kulturalnych miasta, przyjaciele i sympatycy szkoły oraz liczne grono absolwentów.Uroczysta gala miała charakter benefisu pt. „ Ta nasza młodość”, podczas którego Pan Antoni Gutkowski, Pani Elżbieta Kamińska, Pan Ryszard Krzęćko, Pan Piotr Ćwikła, Pani Jolanta Babyszko i Pani Elżbieta Mazur, podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi różnych okresów funkcjonowania szkoły. Dodatkową atrakcją były występy uczniów i pracowników oraz absolwentów szkoły przygotowanych przez Państwa Dorotę i Grzegorza Stefanowskich. Ogromne wrażenie wywołało symbolicznie pokrojenie przez dyrektorów Dwójki jubileuszowego tortu.
Na uczestników uroczystości czekały dodatkowe atrakcje: prezentacja multimedialna składająca się z dwóch części: „ Gdy wracają tamte chwile” oraz „ Nasza szkoła jest wesoła”, przedstawiająca historię szkoły. Goście z łezką w oku oglądali wystawy tematyczne, przypominając sobie chwile spędzone w murach łobeskiej Dwójki.
Występy uczniów, absolwentów i innych osób związanych ze szkołą potwierdziły fakt, iż łobeska Dwójka jest szkołą łączącą pokolenia.
„ I tak zatoczyliśmy koło historii, a to przecież nie koniec…”
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii FOTORELACJA Z 70 LECIA SP2.
UROCZYSTOŚĆ „PASOWANIA NA UCZNIA”
Tradycją naszej szkoły jest przyjmowanie klas pierwszych w poczet uczniów. Uroczystość „Pasowania na ucznia” odbyła się 29 września br. o godz. 9.10 w sali gimnastycznej szkoły. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Cerkaska powitała na uroczystości zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, rodziców i dziadków. Szczególnie ciepło przywitała uczniów klas pierwszych: I a z wychowawczynią Zofią Malinowską, I b z wychowawczynią Agnieszką Dąbro.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu pieśni sztandarowej przez chór szkolny głos zabrała wiceprzewodnicząca szkoły Łucja Drozda, która zwróciła się z serdecznym przesłaniem do pierwszoklasistów. Zapewniła, że szkoła to ich drugi dom. W niej się uczymy, bawimy, rozwijamy swoje pasje i zainteresowania. Kształtujemy swoją osobowość. Każdy ma szansę na indywidualny rozwój swoich zdolności i talentu. Obiecała wsparcie i pomoc dla młodszych koleżanek i kolegów w trudnych momentach szkolnego życia. Pani dyrektor Elżbieta Bobryk w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę, jaką odgrywa szkoła w życiu dziecka, które rozpoczęło w niej naukę. Przyjazną, kreatywną postawę nauczyciela-wychowawcy, który dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu pedagogicznemu powinien stworzyć takie warunki, żeby uczniowie czuli się w niej przyjaźnie i bezpiecznie. Odważnie pokonywali kolejne etapy zdobywania wiedzy i umiejętności, nawiązywali przyjaźnie, prawidłowo rozwijali się emocjonalnie i społecznie. Dziecko musi czuć, że zostając uczniem awansuje, staje się kimś, z kim wszyscy się będą bardziej liczyć - mówiła p. dyrektor. Podkreśliła ogromną rolę rodziców w mądrym wychowywaniu swoich pociech, zachowania równowagi w prawach i obowiązkach, a także stawiania wymagań odpowiednich do wieku dzieciom. Pani dyrektor życzyła wszystkim pierwszoklasistom wytrwałości w nauce, wzorowego zachowania, pokonywania własnych słabości z pomocą rodziców i nauczycieli, szanowania samych siebie, rodziców, nauczycieli, kolegów i koleżanki. Po swoim wystąpieniu oddała głos klasom pierwszym, które zaprezentowały swój bogaty program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców. Wiersze przeplatane były piosenkami i tańcami. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy I b zaśpiewali piosenkę po niemiecku.
Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie. Przedstawiciele klas pierwszych wystąpili na środek sali gimnastycznej wyciągając prawą rękę w kierunku sztandaru szkoły. Pozostali uczniowie wyciągnęli dwa palce prawej ręki do ślubowania. Przewodnicząca szkoły czytała tekst ślubowania, po czym uczniowie odpowiadali „ślubujemy”
- Będę starał się być punktualnym i obowiązkowym uczniem.
- Będę bronił dobrego imienia szkoły.
- Będę szanował swoich rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.
- Będę starał się być dobrym kolegą i koleżanką.
- Będę swoją nauką i zachowaniem sprawiał radość rodzicom i nauczycielom.
Kulminacyjnym i wzruszającym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia. Pani dyrektor „zaczarowanym” ołówkiem dotykała prawego ramienia każdego ucznia wypowiadając przy tym słowa „Pasuję Ciebie na ucznia”. W imieniu RSU przewodniczące życzyły pierwszoklasistom owocnej nauki, a rodzicom satysfakcji i radości ze swoich pociech. Tym miłym akcentem zakończyła się uroczystość w sali gimnastycznej, po której uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do swoich klas. W nich otrzymali pamiątkowe dyplomy, „rożki obfitości” i życzenia od wychowawcy.
Zofia Malinowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii UROCZYSTOŚĆ „PASOWANIA NA UCZNIA”.
SPOTKANIE Z WETERYNARZEM
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SPOTKANIE Z WETERYNARZEM.
SPOTKANIE Z WETERYNARZEM
W środę 18 października 2017r. w ramach tematu tygodnia ,,Zwierzęta wokół nas” do świetlicy zawitał wyjątkowy gość. W tym dniu odwiedziła nas mama Patryka Pani Iwona Kurłowicz, która jest lekarzem weterynarii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I.
Pani Iwona opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta tak jak ludzie również chorują, a czasem wymagają pomocy i leczenia. Dzieci dowiedziały się, jak należy opiekować się swoimi pupilami. Pani weterynarz przypomniała również jak ważne dla zdrowia zwierząt są szczepienia ochronne. Uczniowie poznali podstawowy sprzęt lekarski, który Pani weterynarz przyniosła ze sobą. Dzieci przez moment mogły się wcielić w rolę lekarza.
Na pożegnanie dzieci wręczyły Pani Iwonie słodki upominek w ramach podziękowań.
DZIĘKUJEMY !
WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole został przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Literacki na wiersz o ulubionym nauczycielu. Wzięło w nim udział 29 uczniów z klas I-III. Spośród wierszy komisja wyróżniła 7 najciekawszych i najbardziej zabawnych rymowanek. Ich autorzy otrzymali dyplomy, nagrody oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Oto nagrodzone wiersze:
I miejsce Wiktor Jarema kl. III ,,b’’
wiersz dla Pani Joanny Peter
II miejsce Bartosz Olszówka kl. III ,,b’’
wiersz dla Pani Joanny Peter
III miejsce Karol Gronowicz kl. III ,,b’’
wiersz dla Pana Jarosława Gęsickiego
Wyróżnienia:
- Mikołaj Bajwoł
- Kinga Sola
- Nikola Stachowiak
- Kamila Płocka
Prace konkursowe będą wywieszone przy sali nr 11 (świetlica) w dniach
od 23.10.2017r. do 27.10.2017r.
Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY ! i życzymy dalszych sukcesów.
70 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR2
70 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR2
„Jak w magicznym zwierciadle widzę czas miniony…”
Już za parę dni, bo 13 października br. będą miały miejsce główne obchody jubileuszu 70-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr2 w Łobzie.
Mamy nadzieję, że na nasze zaproszenie do wspólnego świętowania odpowie duża ilość osób, które z Dwójką były związane w jakikolwiek sposób. Z pewnością liczne grono naszych absolwentów, czy byłych pracowników, raz jeszcze stawi się na dźwięk szkolnego dzwonka. Podczas głównego spotkania i części artystycznej postaramy się wspólnie przypomnieć choć w części historię szkoły oraz przywołać ducha minionych lat. Przecież taki jubileusz to niecodzienna okazja do wspomnień i refleksji, którym czas dodaje uroku. Jak pisał Tadeusz. Kotarbiński „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Tak więc my wszyscy, którzy wspominamy Dwójkę, stanowimy wielką wartość i dajemy świadectwo temu, że metaforycznie „mury naszej szkoły żyją”. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie, podczas której odtworzymy ścieżkę historii szkoły. Przypomnimy jej początki, które pewnie będą zaskakujące dla współczesnych uczniów. Zaprezentujemy również najnowsze dzieje i osiągnięcia, które może zadziwią naszych nieco starszych sympatyków.
Raz jeszcze zapraszamy serdecznie i do zobaczenia.
OGŁOSZENIE
Wszystkie podręczniki i materiały ćwiczeniowe zostaną wydane przez bibliotekę szkolną uczniom klas I - VI
w pierwszych tygodniach września 2017r.Zakup podręczników i ćwiczeń do religii należy do rodziców/prawnych opiekunów
roku szkolnego 2017/2018w Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Łobzie
odbędzie się 4 września 2017r. o godz. 9:00
Zapraszamy!
2017/2018
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018.
70 LAT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR2
To będzie ważne wydarzenie!
Takie bliskie są jeszcze sercu szkolne sprawy…
W bieżącym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie obchodzi 70. rocznicę powstania. Z tej okazji Dyrekcja wraz z pracownikami Dwójki zapraszają na obchody jubileuszu Absolwentów, Emerytów oraz tych wszystkich, którym nasza placówka jest bliska sercu. Kulminacyjne uroczyste spotkanie odbędzie się w październiku w murach naszej szkoły.
Jubileusz to połączenie tradycji i nowoczesności. To także skrupulatne zbieranie informacji o historii instytucji i jej dorobku. To niepowtarzalna okazja do spotkań, wspomnień i refleksji dla kilku już pokoleń Absolwentów. Dla obecnych uczniów i pracowników to szansa na zaprezentowanie swoich osiągnięć i warunków, w jakich odbywa się nauka.
Mamy nadzieję, że Dwójka nigdy nie była zwykłą instytucją, ale zwartą społecznością, tworzoną przez pokolenia Uczniów, Rodziców, Pedagogów i innych Pracowników. Jesteśmy przekonani, że nasze święto będzie impulsem do wspólnych działań, zwłaszcza, że wokół szkoły zawsze gromadzili się ludzie twórczy, kreatywni i wrażliwi na dobro dziecka.
Niech więc jeszcze raz dźwięk szkolnego dzwonka przywoła wspomnienia
i zachęci Was, Drodzy Sympatycy Dwójki , do wspólnego świętowania. Trudno przecież być obojętnym dla miejsca, w którym zostawiło się kilka lat swojego życia, swoją młodość, gdzie zawierało się pierwsze przyjaźnie, czasem na długie lata.Zwracamy się - do Was Absolwenci - z prośbą o przejrzenie Waszych albumów, pamiątek i wypożyczanie, przekazywanie nam zdjęć, dokumentów, wytworów własnej twórczości, abyśmy mogli przygotować dla nas wszystkich ciekawe wystawy.(Pamiątki rosimy przekazywać od 01. 09.2017r. osobiście do koleżanki Katarzyny Lewandowskiej lub przesyłać drogą e-mail katarzynalewandowska@onet.com.pl)
Absolwenci i Przyjaciele, liczymy na Was!
WYCIECZKA DO SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
07. czerwca 2017r. kl. 3b,d,4s wybrały się na wycieczkę do SPN. Swoją przygodę rozpoczęli od miejscowości Kluki. Zwiedzali Skansen Słowińców - poznali kulturę, życie i historię mieszkańców tych ziem. Przebywali w ich domostwach i zabudowaniach gospodarskich. Po obiedzie w Łebie, wyruszyli na wyprawę do Słowińskiego Parku Narodowego. Podziwiali nadmorski port jachtowy. Przemierzyli długą trasę szlakiem w parku narodowym. Obserwowali tam charakterystyczne elementy krajobrazu nadmorskiego. Zdobyli Łącką Górę - najwyższą wydmę w Europie. Spotkali się z polską Saharą, są to ruchome wydmy. Podziwiali przymorskie jeziora - Łebsko i Gardno oraz piękno morza Bałtyckiego o tej porze roku.
Podczas wycieczki towarzyszyła nam pani Ela - pilotka biura podróży, która w ciekawy sposób opowiadała o różnych miejscach na trasie wycieczki. Słowińcy budowali ciekawe "domy w kratkę" i można było odnieść wrażenie, że pogoda tego dnia, idealnie wpisała się w charakter regionu, bo również była "w kratkę". Na zmianę: padało, lało, świeciło słońce, wiało. W drodze z wydm "napadł" nas nawet grad.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA DO sŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO.
Starsi czytają-młodsi słuchają
W ramach wspólnego przedsięwzięcia czytelniczego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łobzie odwiedzili swoich młodszych kolegów z Przedszkola Miejskiego nr1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie.
Celem spotkania było zachęcanie do czytania poprzez bezpośredni kontakt z książką i promowanie czytelnictwa w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Czytanie odbyło się dnia 31.05.2017r. w godzinach 910 - 930 według następującego harmonogramu:
- Grupa Jeżyki - Hanna Uczciwek, Adam Szymaniak (klasa 3d)
- Grupa Stokrotki - Julia Matajczyk , Maja Jabłońska(klasa 3b)
- Grupa Biedronki -Kinga Bieńkowska, Wiktor Jarema(klasa 2b)
- Grupa Pszczółki - Maja Kolej, Antoni Szagała(klasa 3e)
- Grupa Liski – Alan Markiewicz, Nikodem Ślifirczyk klasa (klasa 3c)
- Grupa Niezapominajki – Natalia Kopryna, Hubert Peter ( klasa 3a, 3a)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Starsi czytają-młodsi słuchają.
Jak nie czytam, jak czytam
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jak nie czytam, jak czytam.
Dzień Dziecka - biegi o memoriał T. Hopfera
http://sp2lobez.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=195
MALOWNICZE ZAKĄTKI NASZEJ OJCZYZNY - WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI SZKOLNEJ
W dniach 14-20 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wrocławia, Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, Szczawnicy.
We Wrocławiu zwiedzaliśmy przepiękne ZOO. Szczególną uwagę zwróciliśmy na oceanarium, a w nim zwierzęta wodne, których nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Mega przeżycie! W Krakowie byliśmy na Rynku. Podziwialiśmy konie, dorożki, gołębie, stragany i mnóstwo, kwiatów Byliśmy też w Kościele Mariackim i na Sukiennicach. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski na Wawelu. Zrobił on na nas wielkie wrażenie. Dotykaliśmy Dzwon Zygmunta, który bije podczas niezwykłych wydarzeń. Odwiedziliśmy również groby królewskie. Widzieliśmy sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich. Nie zabrakło nas też u stóp Smoka, który ział ogniem. Dokładnie obejrzeliśmy SMOCZĄ JAMĘ - robi wrażenie. W Wieliczce zwiedzaliśmy KOPALNIĘ SOLI. Jest to niezwykłe miejsce w Polsce, a w dodatku co jakiś czas udoskonalane. Na przykład widzieliśmy ,,moment wybuchu pożaru”. Tam widzieliśmy też pomnik solny naszego patrona szkoły – MIKOŁAJA KOPERNIKA. Oczywiście podziwialiśmy Kaplicę Świętej Kingi, a w niej pomnik solny Jana Pawła II. Kolejnym miastem, które zwiedzaliśmy było Zakopane. Jest to szczególne miejsce, uwielbiane przez miliony turystów nie tylko z Polski, przeze mnie także. Zakopane jest stolicą Tatr – najwyższych gór w Polsce i miejscem, gdzie odbywają się MISTRZOSTWA ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH. W tym uroczym miejscu podziwialiśmy krajobrazy –cudne, cudne… Pogoda była typowo wakacyjna, a my patrzyliśmy na śnieg leżący do połowy gór i ten Giewont… - coś wspaniałego! Zwiedzaliśmy SKOCZNIĘ WIELKĄ KROKIEW, na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. To było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich dzieci. Tam też mieliśmy przyjemność poznać pana Andrzeja Hyc – Gwiazdeczkę, który sędziuje i jest odpowiedzialny za wszelkie pomiary w czasie skoków. To jest bardzo miły pan, naprawdę .Widoki ze skoczni …śliczne. Byliśmy też na GUBAŁÓWCE, na którą wjechaliśmy kolejką linową. Znowu pięknie… Byliśmy także na SPŁYWIE PRZEŁOMEM DUNAJCA i kolejne emocjonujące przeżycia… Takie widoki… PIENINY,… SŁOWACJA… i ciekawostki opowiadane przez sympatycznych flisaków. Miło spędzaliśmy czas. Wszędzie było mnóstwo pamiątek. Każdy mógł coś sobie kupić. Największy wybór był na słynnych KRUPÓWKACH. W Zakopanem mieszkaliśmy w komfortowych warunkach, a sami gospodarze to bardzo życzliwi ludzie. Spełniali każdą prośbę ,aż żal się z takimi dobrymi ludźmi rozstawać .W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wadowicach. Tu ,,trafiliśmy” na urodziny Karola Wojtyły. Cudem udało się nam dostać do DOMU OJCA ŚWIĘTEGO bez wcześniejszej rezerwacji. Pilnowałam terminów, a i tak nie udało mi się dostać rezerwacji. Pan strażnik powiedział ,,Ma pani szczęście, że dostała się tu. To się bardzo rzadko zdarza, żeby przyjechać i od razu wejść. Ludzie przyjeżdżają tu z daleka. Proszą i nic.” To była wzruszająca chwila. W samym domu też było wielkie przeżycie. Między innymi słyszeliśmy bicie serca papieża .Widzieliśmy garnitur ochroniarza Ojca Świętego. Ten garnitur miał na sobie podczas zamachu na życie Jana Pawła II. Na garniturze były jeszcze plamy krwi. Trudno to wszystko opisać. Odwiedziliśmy kościół, w którym odbył się chrzest Karola Wojtyły. Jedliśmy kremówki papieskie zakupione w MIESZCZAŃSKIEJ CUKIERNI. To właśnie je lubił jeść Ojciec Święty. Nam też smakowały. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na kolacji we Wrocławiu. Udaliśmy się na wieczorny spacer po ulicach stolicy Dolnego Śląska. Wszyscy zmęczeni, ale jakże szczęśliwi. Podczas naszej wycieczki spotkaliśmy samych dobrych, życzliwych, pomocnych ludzi. Ukłon w ich stronę.
Jestem wdzięczna Pani Wiesi Lewandowskiej , Pani Kasi Witkowskiej, Pani Anecie Pokomedzie, Pani Eli Trabszo za pomoc w opiece nad dziećmi. Dziękuję również rodzicom za zaufanie.
Barbara Pelczar
WYRÓŻNIENIA I UZNANIA
Dwudziestu uczniów naszej szkoły brało udział
w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym ,,Eko – Planeta”. Spośród nich siedemnastu uczniów otrzymało wyróżnienie. Pozostali mają dyplom uznania.
Barbara Pelczar
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MALOWNICZE ZAKĄTKI NASZEJ OJCZYZNY - WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI SZKOLNEJ.
WYRÓŻNIENIA I UZNANIA
Dwudziestu uczniów naszej szkoły brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym ,,Eko – Planeta”. Spośród nich siedemnastu uczniów otrzymało wyróżnienie. Pozostali mają dyplom uznania.
Barbara Pelczar
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYRÓŻNIENIA I UZNANIA .
„Witaj, majowa jutrzenko...”
28 kwietnia 2017 roku, z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w naszej szkole odbył się uroczysty apel pt. „Witaj, majowa jutrzenko...”. W akademii uczestniczyli zaproszeni goście: p. Z. Majchrowicz , p. Lucyna Błażejewska, p. P. Blumensztajn, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice.
Część artystyczną apelu prowadziła uczennica kl. VI b Paula Przeradzka, która z zaangażowaniem i determinacją prezentowała sytuację polityczną Rzeczpospolitej w 2 połowie XVII i cały wiek XVIII. Nie była ona dobra, a z upływem czasu i kolejnymi rządami królów elekcyjnych wybieranych przez szlachtę i magnaterię- nie zawsze trafnie i umiejętnie - pogarszała się. W kraju panowała oligarchia magnacka, prywata szlachecka, anarchia, niezgoda, a kolejni królowie niewiele mieli do powiedzenia. Słabość państwa polskiego wykorzystali nasi sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, którzy doprowadzili do I rozbioru Rzeczypospolitej 1772 roku. Polacy dostali ostrzeżenie. Ostatni, panujący król Stanisław August Poniatowski rozpoczął reformę państwa od reformy oświaty i szkolnictwa. Udało się! Przyszedł czas na reformy gospodarcze i polityczne. W 1778 roku w Warszawie zebrał się sejm nazwany później Sejmem Wielkim, który obradował przez cztery lata. Przeprowadzono na nim reformę wojska, reformę skarbową, posłowie uchwalili prawo o sejmikach i miastach. Najważniejszą reformą, która została uchwalona 3 maja 1791 roku była Konstytucja 3 maja, która wprowadziła poważne zmiany w zakresie organizacji władzy. Zniesiono liberum veto i konfederacje. Przyjęto zasadę wprowadzania uchwał większością głosów. Zlikwidowano wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu. Najwyższym organem władzy wykonawczej była Straż Praw. Konstytucja faktycznie przekształciła Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną i połączyła oświeceniowe idee państwa z polską tradycją. Wzmocniła władzę ustawodawczą i wykonawczą bez wprowadzenia absolutyzmu. Uchwalenie konstytucji było świętem wszystkich Polaków. Naród przyjął konstytucję jako zapowiedź zmiany na lepsze. Radość trwała krótko. Caryca Katarzyna II była bezlitosna dla Polaków. Wygrała wojnę w obaleniu konstytucji i przywróciła dawny ustrój. A potem był II i III rozbiór i koniec istnienia Rzeczpospolitej.
Część historyczna przeplatana była montażem słowno-muzycznym. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, z wdziękiem i wzruszeniem śpiewali pieśni patriotyczne m.in. „Taki kraj”, „Jak długo w sercach naszych ,” „Ojczyzno ma”, „ Żeby Polska była Polską” . Wykazali się również umiejętnościami aktorskimi w scenkach historycznych. Punktem kulminacyjnym uroczystości było zaprzysiężenie konstytucji przez króla, w rolę którego wcielił się uczeń Bartosz Michałowski, zaśpiewanie przez uczniów pieśni „Witaj majowa jutrzenko” i zatańczenie poloneza w strojach szlacheckich. Uroczystość zakończyła się piosenką pt.” Najpiękniejsza jest moja ojczyzna” oraz ponadczasowym przesłaniem, że o tożsamość, wartości demokracji i wolność trzeba dbać w każdym okresie historycznym. Uroku apelowi dodały stroje uczniów, dekoracja sali w tonacji biało- czerwonej, jak również przygotowanie uczniów, którzy włożyli wiele wysiłku, aby apel był ciekawy i patriotyczny.
Tę piękną uroczystość przygotowali uczniowie klas: III e, IV a, IV b, V b, VI a i VI b pod kierunkiem nauczycieli p. S. Kiwały, p. A.Wieczorek, p. Z. Malinowskiej. Dekorację sali przygotowały panie P. Maciejewska i P. Michaluk -Kononowicz, salę pomogły ustroić panie E. Romej i E. Mozolewska –Wielgus.
W imieniu przygotowujących uroczystość serdecznie dziękuję Łobeskiemu Domowi Kultury za wypożyczenie strojów szlacheckich.
Z. Malinowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI.