Jak pobudzić wyobraźnię ucznia? Co zrobić, by lekcja języka polskiego była nietypowa? Jak sprawić, by uczeń zapamiętał treść lektury? Jak podsumować cykl lekcji związanych z tekstem literackim? A przede wszystkim, co uczynić, by zapamiętać tekst, który odgrywa ważną rolę w kulturze europejskiej?
Wiele jest sposobów na omawianie tekstów literackich. Można wykonać prace przestrzenne, stworzyć komiks czy grę planszową, przygotować lapbook, zagrać w gry interaktywne, itd. Tym razem postanowiłam wykorzystać pewną formę pracy z tekstem, jaką jest „book in a box”, czyli „lektura w pudełku”.
Podczas omawiania mitu o Dedalu i Ikarze, szóstoklasiści zamknęli w pudełkach (m.in. po butach, ptasim mleczku) wszystko to, co kojarzyło się im z tekstem. Odtwarzając wybraną scenę z opowieści, wykorzystali własnoręcznie wykonane przedmioty, rysunki, plastelinowe ludziki, pióra. W dowolnym miejscu w pudełku umieścili cytaty, które podkreślały wyjątkowe chwile w życiu Dedala i Ikara, oddawały emocje towarzyszące ojcu i synowi podczas podniebnej podróży.
To nietypowe zadanie wywołało sporo uśmiechu na twarzach dziewcząt i chłopców z VIA, a dzięki pracy – treść mitu stała się im bliższa. Uczniowie niejednokrotnie będą przecież wracać do motywu ikaryjskiego w toku dalszej edukacji.
I.M.